jazz and liquor album marina laduda miles radun

Jazz & Liquor - New Release!

Available on iTunes, Spotify, Amazon, Pandora, & more.

With music from a time long gone, but never forgotten, Marina and Miles transport their audience back to the early twentieth century. 

S hudbou dávnou ale nikdy zapomenutou, pražské jazzové duo Marina a Miles vás přenesou zpět do první poloviny dvacátého století.


Marina and Miles first met while working together with the Brown Betties, a Prague-based burlesque group. The two have been inseparable ever since. Since October 2016, Marina & Miles have played around town at venues such as: Café Klub Pavlač, Kavarna Liberal, Uhelna, Studio Savec, Czech Inn Hostel, and more.

Marina Laduda is a singer and actress with Slovak-Hispanic roots, who has lived most of her life in the United States. First gaining acclaim as a top 8 finalist in the X-Factor CZ/SK competition in 2014, her repertoire ranges from Jazz through Latino to Funk. She regularly performs with Miles as well as other musicians, and is has performed in two major musical productions in Prague - "The Man of LaMancha" and "Amadeus," put on by Prague Shakespeare Company. She is also recording her first jazz album (together with Miles), scheduled for release in the fall. Miles Radun is a talented young musician who, besides jazz, plays a number of musical instruments and genres. He's also a member of the popular local rock band, The Ribs.

Marina Laduda je zpěvačka a herečka se slovensko-hispánskými kořeny, která strávila většinu života v USA. Poprvé na sebe upozornila jako finalistka soutěže X-Faktor CZ/SK v roce 2014. Její repertoár sahá od jazzu a latina až k funku. Pravidelně hraje s Milošem Radunem a dalšímy muzikanty a v současnosti vystupuje ve dvou významných produkcích v Praze, muzikálech The Man of LaMancha a Amadeus. Její první album, které nahrává společně s Milesem, má vyjít na podzim. Miles Radun je talentovaný mladý muzikant, účastnící se několika hudebních projektů, včetně místní populární rockové skupiny, The Ribs.

marinaladuda_milesradun-1-6.jpg

live music


Photographs